инфузионна терапия

Инфузионни терапии – знаете ли как помагат?

by Marsha Terry
150 Преглеждания

Инфузионни терапии. Чували ли сте за тази терапии? А знаете ли какво представляват? Това са терапии, при която по интравенозен път се вливат минерали, витамини и антиоксиданти. Помагат за добрата хидратация, поддържане на електролитния баланс, доставяне на хранителни вещества, които не могат да бъдат доставени до организма по друг начин.


Инфузионната терапия има редица предимства пред приемането на хапчета по орален път. В следните редове ще разгледаме малка част от тях.


По-бързо действие: Инфузионната терапия позволява бързо и ефективно доставяне на лекарства и хранителни вещества в организма. Когато последните се приемат устата, те трябва да минат през храносмилателния тракт. При инфузионната терапия лекарствата се доставят директно в кръвообращението. Така действието им се наблюдава много по-бързо отколкото при употреба на хапчета. 


По-точно дозиране: IV терапии се свързват с много по-прецизно дозиране на лекарствата. Медицинският персонал може да контролира количество на доставяните течности и лекарства, което намалява риска от прекомерно дозиране.


Подходяща за пациенти, при които оралният прием не е опция – Този тип терапия е подходяща за хора, които имат проблеми с усвояването на лекарства. Прилага се и при пациенти след хирургични операции, при такива в кома, които не могат да приемат хапчета поради неподвижност. Така с инфузионни терапии те получават необходимите хранителни вещества и медикаменти.


По-малка вероятност за раздразнение на храносмилателния тракт: Интравенозните бустери носят със себе си по-малко странични ефекти в сравнение с приема на медикаменти през устата. Едва ли има човек, който да обича да пие лекарства. Някои са твърде големи, други имат неприятен вкус. IV терапиите са чудесна алтернатива на оралния прием на витамини и минерали. 


Въпреки тези предимства, е важно да се подчертае, че изборът между инфузионната терапия и орален прием на лекарства зависи от конкретното заболяване и нуждите на пациента. Той трябва да бъде направен след консултация с медицинския специалист. Настоящата статия има информативен характер и не замества консултация с медицинско лице. 

error: Content is protected !!